Celoroční program ve formátu .pdf ke stažení zde...
Devadesátková výzva
Připravujeme výstavu „Devadesátky, jak je znáte/neznáte?“, která Vás zavede zpět do éry 90. let – období plného výrazných trendů, revolučních změn a nezapomenutelných předmětů.
Mistři svého řemesla
Prezentace držitelů ocenění Zlatý kolovrat a Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, které Rada kraje uděluje od roku 2002. Prostřednictvím putovní výstavy se veřejnost seznámí s tradičními řemesly, která byla v minulosti běžnou součástí každodenního života, a způsobem péče o lidovou kulturu v kraji. Výstava ukáže, že lidové řemeslo je stále živé, přizpůsobuje se dnešní době a přejímá moderní prvky tak, aby jeho autenticita byla zachována a zároveň vyhověla současnému životnímu stylu.
Akvizice Muzea krajky Vamberk/Krajka jako poklad
Přijďte se podívat na nově zakoupené předměty. Muzeum krajky Vamberk se každoročně snaží rozšiřovat své sbírky o nové přírůstky. Díky podpoře Královéhradeckého kraje, jako našeho zřizovatele, byly letos sbírky rozšířeny o díla Milči Eremiášové, Ludmily Kaprasové i místních krajkářek.
Vory a vorařství na Orlici
Těžba dřeva, kvůli které byly od středověku osidlovány Orlické hory, neznamená pouze kácení lesů. Její neméně důležitou součástí je také doprava dřeva na místo určení. Prastarým a velmi efektivním způsobem dopravy dřeva bylo zejména vorařství, které až do rozmachu železnice představovalo jediný způsob, jak transportovat velké objemy dřeva na velkou vzdálenost. Jak tomu bylo s vorařstvím v Orlických horách bude referovat Robert Müller.
Na Hromnice o hodinu více
Přijďte si připomenout tradice a zvyky spojené s tímto významným dnem, symbolem příchodu světla. Děti i dospělí si budou moci vytvořit vlastní lucerničky, které si odnesou domů.
Konec Trčků aneb „valdštejnské spiknutí“
Valdštejnovo spiknutí nebo spiknutí proti Valdštejnovi? Přednáška vás zavede do fascinujícího příběhu zrady, intrik, peněz a moci.
Návrat člověka na měsíc
Je to už více než padesát let, co se lidé naposledy prošli po Měsíci. Nyní se chystají na návrat – a to ve velkém stylu. Unikátní techniku pro trvalý návrat člověka na Měsíc vyvíjí nezávisle na sobě Spojené státy i Čína. Jaký mají „letový řád“? Jak budou vypadat jejich rakety, lodě, skafandry? A kdy se dočkáme dalšího „malého kroku pro člověka“? Tisíce otázek, tisíce odpovědí. Na některé z nich Vám odpoví Tomáš Přibyl náš přední odborník na
kosmonautiku.
Masopustní masky
Na tvořivé dílně si děti i dospělí vyrobí originální masky a zjistí, co je masopust, jaké tradice ho doprovázejí a jaké masky se nosily v minulosti. Akce je ideální pro malé tvořivce a je k dispozici také jako edukační program pro školy.
Prořez stromů
Přijďte na sobotní workshop do klášterního sadu, kde se pod vedením zkušeného zahradního mistra naučíte správně prořezávat a pečovat o ovocné stromy.
Muzejní kavárna na téma čaj
Pohodové odpoledne v muzeu provoněném čerstvě upraženou a namletou kávou spojené s povídáním a zajímavými ukázkami. V letošním roce bude muzejní kavárna věnovaná nejrozšířenějšímu nápoji světa – čaji.
Komentovaná prohlídka kapucínského konventu
Každou první sobotu v měsíci během turistické sezony vždy od 14 hodin budou probíhat komentované prohlídky kapucínského areálu kláštera v Opočně. Součástí prohlídky bude návštěva zahrady, rajského dvora, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie
Bolestné s čtyřkřídlým ambitem včetně cyklu obrazů Křížové cesty od dvorního malíře Marie Terezie J. V. Bergla. Vydejte se spolu s námi na cestu za poznáním života obyvatel kláštera, jeho zakladatelů a umělců podílejících se na podobě tohoto barokního klenotu.
Alois Beer
Výstava představí dílo dobrušského rodáka, českého písmáka a naivního malíře Aloise Beera, který detailně dokumentoval každodenní život druhé poloviny 19. století v Dobrušce, Opočně a dalších místech. Výstava bude zahájena přednáškou pana Jiřího Macha, emeritního ředitele Vlastivědného muzea v Dobrušce.