Celoroční program ve formátu .pdf ke stažení zde...
Mistři svého řemesla
Prezentace držitelů ocenění Zlatý kolovrat a Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, které Rada kraje uděluje od roku 2002. Prostřednictvím putovní výstavy se veřejnost seznámí s tradičními řemesly, která byla v minulosti běžnou součástí každodenního života, a způsobem péče o lidovou kulturu v kraji. Výstava ukáže, že lidové řemeslo je stále živé, přizpůsobuje se dnešní době a přejímá moderní prvky tak, aby jeho autenticita byla zachována a zároveň vyhověla současnému životnímu stylu.
Akvizice Muzea krajky Vamberk/Krajka jako poklad
Přijďte se podívat na nově zakoupené předměty. Muzeum krajky Vamberk se každoročně snaží rozšiřovat své sbírky o nové přírůstky. Díky podpoře Královéhradeckého kraje, jako našeho zřizovatele, byly letos sbírky rozšířeny o díla Milči Eremiášové, Ludmily Kaprasové i místních krajkářek.
Alois Beer
Výstava představí dílo dobrušského rodáka, českého písmáka a naivního malíře Aloise Beera, který detailně dokumentoval každodenní život ve druhé polovině 19. století v Dobrušce, Opočně a dalších místech. Přijďte objevit jeho jedinečný pohled na svět!
Velikonoce v Sýpce
Oblíbený jarní program vycházející z velikonočních lidových tradic. Pletení pomlázek, malování kraslic různými technikami, velikonoční dekorace, drátkování a další.
Odhalení Kamenů zmizelých
Položení dvou Kamenů zmizelých za oběti holokaustu v Potštejně (Lázeňská 195) u příležitosti památkového dne Jom ha – šoa.
Jarní botanická vycházka
Jarní botanická vycházka do okolí Týniště nad Orlicí (ve spolupráci s Městskou knihovnou v Týništi nad Orlicí), začátek v 15:00, místo konání bude včas upřesněno.
Ne ruka, to duše maluje/výstava Nakladatelství tělesně postižených malířů malujících ústy a nohama
Orlická galerie společně s Nakladatelstvím umělců malujících ústy a nohama představí tvorbu hendikepovaných umělců, pro které je umění prostředkem seberealizace, ale také životním posláním.
Vernisáž výstavy proběhne 25. 4. 2025 od 17:00.
Antonín Sondej
Výstava představí inspirativní díla mladého umělce, rodáka z Rychnova nad Kněžnou, který se proslavil svou prací s kolážemi, grafickými listy a malbami. Absolvoval Ateliér grafiky na pražské AVU u profesora J. Lindovského a D. Smutného. Návštěvníci budou mít možnost obdivovat Sondejovu řemeslnou zdatnost a estetickou kvalitu jeho děl, která nabízejí hluboký pohled do intimního světa autora.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Jan Slavíček (1900–1970)
Výstava představí dílo jednoho z významných českých malířů 20. století. Jan Slavíček, syn slavného malíře Antonína Slavíčka, pokračoval v rodinné tradici a proslavil se svými krajinami, zátišími a pohledy na Prahu. Absolvoval krajinářskou školu Otakara Nejedlého. V raném období se vyrovnal s podněty francouzského fauvismu, ale brzy si našel vlastní malířský výraz, založený na smyslovém realismu. Krajinářské motivy vybíral s oblibou z Orlických hor, okolí Rybné nad Zdobnicí, kam jezdíval již v dětství. Návštěvníci výstavy budou mít možnost obdivovat Slavíčkovy obrazy, které zachycují krásu české krajiny, a atmosféru městských scenérií, ale také velké množství kreseb. Na výstavě budou také představena jeho zátiší, která jsou známá svou virtuozitou a citlivým přístupem k detailu.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Devadesátky, jak je znáte/neznáte?
Výstava návštěvníkům zprostředkovává atmosféru první porevoluční dekády. Devadesátá léta byla dobou velkých změn ve společnosti. Kromě předmětů typických pro tuto dobu, mezi které patří dětské hry, tiskoviny, nástup moderní technologie či nové české bankovky, budou součástí výstavy i doprovodné fotografie. Návštěvníci uvidí, jak se proměnil veřejný prostor. Výstava začíná rokem 1989, sametovou revolucí, která 17. listopadu odstartovala období nejen polických změn v Československu. Nedílnou součástí je i doprovodný program pro děti a dospělé.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Umění a design manželů Sedláčkových
Sezonní výstava představí jedinečnou tvorbu Marie a Vojtěcha Sedláčkových, jež je pro region víc než charakteristická. Především bude poukázáno na umělecký odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, který je spjat s naším krajem. Od roku 1925 trávil pravidelně letní měsíce se svojí ženou v Javornici. Návštěvníci výstavy budou mít možnost obdivovat Sedláčkovy obrazy, kresby a grafiky i ilustrace, které zachycují venkovské scenérie, zemědělské práce a život na venkově v Orlických horách. Jeho díla jsou charakteristická realistickým ztvárněním a citlivým přístupem k detailu. Umělecký odkaz Vojtěcha Sedláčka přetrvává a formuje umělecké vnímání v našem regionu dodnes. Výstava také poodhalí designerskou a výtvarnou tvorbu jeho manželky Marie. Kromě krajkářské tvorby budou k vidění i návrhy hraček, tapet a dekoru. Výstava bude rozšířena o další expozici v Muzeu krajky Vamberk, která bude věnována primárně tvorbě jeho manželky.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Alois Beer očima Jiřího Macha
Jaký byl každodenní život v 19. století očima Aloise Beera? Jiří Mach, emeritní ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce, přiblíží dílo tohoto výjimečného kronikáře a malíře na samostatné přednášce. Nenechte si ji ujít!